01/08/2026 0 Kommentarer
Nyt i Høje Taastrup Kirke: Yoga i kirkerummet
Nyt i Høje Taastrup Kirke: Yoga i kirkerummet
# Nyheder

Nyt i Høje Taastrup Kirke: Yoga i kirkerummet
Efter sommerferien inviterer vi til et helt nyt tilbud i Høje Taastrup Kirke: tre yoga-workshops med fokus på ro, nærvær, bevægelse og fordybelse.
Kirkerummet danner en særlig ramme om workshopperne, hvor der bliver mulighed for at trække sig lidt tilbage fra hverdagens tempo og mærke både kroppen og stilheden. Gennem blide yogaøvelser, åndedræt og eftertanke skaber vi et rum, hvor der ikke skal præsteres, og hvor alle kan være med.
De tre workshops har hvert sit tema:
Yoga for ro og afspænding
Fredag den 28. august kl. 17.00–18.15
Trænger du til et pusterum i hverdagen? Den første workshop har fokus på at give slip på spændinger, uro, tunge tanker og følelsen af hele tiden at skulle præstere. Gennem blide bevægelser, åndedrætsøvelser og stilhed skaber vi plads til ro, nærvær og afspænding.
Yoga for styrke og balance
Fredag den 25. september kl. 17.00–18.15
Denne workshop sætter fokus på både den fysiske og den indre balance. Gennem rolige yogaøvelser arbejder vi med stabilitet, styrke og kropsbevidsthed – med plads til at mærke egne grænser og finde fodfæste midt i hverdagens mange krav.
Ansigtsyoga og selvomsorg
Fredag den 30. oktober kl. 17.00–18.15
Ved den tredje workshop retter vi opmærksomheden mod ansigtet og de spændinger, vi ofte bærer uden at tænke over det. Gennem enkle øvelser, afspænding og nærvær sætter vi fokus på selvomsorg og på at give både ansigt og sind en pause.
Workshopperne ledes af Dorte Karpf, og der kræves ingen tidligere erfaring med yoga. Du kan deltage i én eller flere af de tre workshops.
Medbring yogamåtte og tæppe.
Tilmelding:
Dorte Karpf på tlf. 28 89 14 52
Vi glæder os til at byde velkommen til rolige og nærværende stunder i kirkerummet.
Kommentarer