Mariæ Bebudelse – musikgudstjeneste i Høje Taastrup Kirke

Mariæ Bebudelse – musikgudstjeneste i Høje Taastrup Kirke

Mariæ Bebudelse – musikgudstjeneste i Høje Taastrup Kirke

# Nyheder

Mariæ Bebudelse – musikgudstjeneste i Høje Taastrup Kirke

Søndag den 22. marts kl. 10.00 inviterer Høje Taastrup Kirke til musikgudstjeneste i anledning af Mariæ Bebudelse.

Gennem århundreder har fortællingen om englen Gabriels møde med Maria inspireret både digtere og komponister til at skabe musik, der rører og berører. Ved denne gudstjeneste vil musikken derfor have en særlig plads. Du kan blandt andet høre smukke klassiske værker som Ave Maria og Ave verum, og vi skal også synge salmer, der knytter sig til Maria og til budskabet om håb og nyt liv.

Mariæ Bebudelse er en af kirkens gamle højtidsdage og markerer øjeblikket, hvor Maria får beskeden om, at hun skal føde Jesus. Dagen ligger ni måneder før jul og minder os om begyndelsen på den fortælling, der senere kulminerer i Jesu fødsel.

Alle er velkomne til en stemningsfuld gudstjeneste, hvor musik, fællessang og eftertanke går hånd i hånd.

Gangbesværede, som ønsker at deltage i gudstjenesten, kan ringe til kirkebilen dagen før inden klokken 15 på 48 48 48 48.

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed